Winners & Runner-Ups Grand Final
Winners and Runner-Ups of previous European Universities Debating Championships Grand Finals
Year Winner Runner-up Runner-up Runner-up
2012
Belgrade
BPP A
Harish Natarajan &
Jack Watson
Cambridge A UCD L&H A Oxford A
2011
Galway
Oxford A
Benjamin Woolgar &
Hugh Burns
Cambridge A
Harish Natarjan &
Jack Watson
Durham B
Thomas Ball &
Benjamin Dory
TCD Hist B
Catherine Murphy &
Niamh Ni Mhaoileoin
2010
Amsterdam
Kings Inn A (Dublin)
Eoghan Casey &
Patrick Rooney
Cambridge A
Harish Natarjan &
Jack Watson
Oxford A
Benjamin Woolgar &
Thomas Hosking
Oxford B
Hugh Burns &
Neil Dewar
2009
Newcastle
Oxford A
Sheng-Wu Li &
Jonathan Leader Maynard
Oxford C
Neil Dewar &
Max Kasriel
Oxford E
Joanna Farmer &
Thomas Hosking
Tel Aviv A
Yoni Cohen &
Uri Merhav
2008
Tallinn
Oxford A
James Dray &
William Jones
King's College London A
Jonathan Leader Maynard &
Louis Palombo
Oxford B
Simon Quinn &
Alex Worsnip
Oxford D
Benjamin Jasper &
Shengwu Li
2007
Koc
Cambridge B
Sam Block &
Giles Robertson
Cambridge A
David Tite &
Daniel Warents
UCC Law B
Daniel Patrick McCarthy &
Stephen Nolan
St Andrews A
Doug Cochran &
Connie Grieve
2006
Berlin
Oxford A
Alexander Betts &
Gavin Ilsley
UCC Phil A
Derek Doyle &
Tony Murphy
Durham B
Ian Chapman &
Siddharth Khajuria
GUU A
Niall Kennedy &
Niall Rowantree
2005
Cork
Durham A
Erin O'Brien &
Robert Nimmo
Inner Temple
Greg O'Ceallaigh &
Charlie Sparling
Oxford C
Alexandra Hill &
Timothy Saunders
UCD L&H A
Eoghan Casey &
CiarĂ¡n Lawlor
2004
Durham
Utrecht Debating Society A
Jan Rosing &
Klaas van Schelven
Oxford A
Jonathan Bailey &
Nicholas Sloboda
UCC Phil A
Conor Buckley &
Derek Lande
Univerity of London Union
Maddy Carey &
Frederick Cowell
2003
Zagreb
Bristol A
Aneurin Brewer &
Can Okar
Durham A
Tom Hamilton &
Jon Simons
Oxford B
Alexander Betts &
David Penny
Oxford D
Bob Cuffe &
Peggy Pei Yu Pao
2002
Haifa
Oxford C
Fraser Campbell &
Tara Mounce
Hebrew Jerusalem A
Naomi Krieger &
Eli Noverstern
IDC Herzliya A
Gour Braslavi &
Noga Isaacson
Oxford A
Nicholas Pacheco &
Matt Spence
2001
Ljubljana
Inner Temple
Elliott Gold &
Matthew Snarr
Rotterdam B
Alexander Eerdmans &
Edvard van Geuns
Aberdeen A
Rami Okasha &
Chris Peggie
Yugo Deb Net A
Sonja Stojanevic &
Mila Turaljic
2000
Aberdeen
Oxford A
Aaron Maniam &
Melanie Marshall
Oxford D
Niall Kennedy &
Ewan Smith
TCD A
Fergal Davis &
Paul Geaney
TCD B
Conor Byrne &
?
1999
Erasmus Rotterdam
Oxford A
Michael Birshan &
Muireann O'Cinneide
Oxford B
Aaron Maniam &
Ewan Smith
Royal Holloway
Mark Gabriel &
André Walker
Utrecht Debating Society B
Benjamin Bolger &
Bibilotte Duyvesteyn
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License